Ustawowe Ubezpieczenie Zdrowotne

NIEMIECKI USTAWOWY SYSTEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Praca w Niemczech łączy się nierozerwalnie z niemieckim systemem ubezpieczeń społecznych. Państwowym systemem, który (w przeciwieństwie do systemów prywatnych) jest obowiązkowy, objęci są wszyscy legalnie pracując w Niemczech. Oprócz nich w jego skład wchodzą też wszyscy studenci, żołnierze, emeryci i ich rodziny. Również ty, w zdecydowanej większości przypadków, pracując legalnie w Niemczech będziesz zmuszony uczestniczyć w państwowym systemie ubezpieczeń społecznych. Niemiecki system składa się z pięciu podstawowych części zwanych też filarami:

  • ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung)
  • ubezpieczenie wypadkowe (Unfallversicherung)
  • ubezpieczenie opiekuńcze (Pflegeversicherung)
  • ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung)
  • ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung)

Praktycznie wszystkie składowe (oprócz ubezpieczenia od wypadków przy pracy, które opłaca w całości pracodawca) składki są dzielone solidarnie, po połowie między pracownika i pracodawcę. W sumie składki stanowią około 40% twojej pensji, tak więc, niejako twoja połowa to 20%. Są one potrącane bezpośrednio od twojej wypłaty przez pracodawcę i odprowadzane do odpowiednich urzędów.

Jeżeli zarabiasz poniżej 450 Euro miesięcznie lub pracujesz mniej niż 2 miesiące (50 dni roboczych) rocznie, nie masz obowiązku odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne i podatków. Masz wtedy status geringfügig Beschäftigter Musisz jednak pozostać zarejestrowany, aby móc korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli studiujesz w Niemczech, musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne, a jego dowód musi być przedłożony wraz z dokumentami dotyczącymi przyjęcia cię na niemiecką uczelnię wyższą. Ubezpieczenie od wypadków, tak jak w przypadku pracowników, opłaca za ciebie uczelnia.

Na mocy porozumień dotyczących międzynarodowych ubezpieczeń zdrowotnych, wiążących wszystkie kraje Unii Europejskiej, opłacani z ubezpieczeń socjalnych w jednym z krajów członkowskich zapewnia nam wszystkie profity z tego płynące, w każdym z krajów wchodzących w skład wspólnoty. Jeżeli pracujesz w Niemczech, masz prawo płacić składki w Polsce przez okres jednego roku. Musisz jednak wtedy posiadać przy sobie formularze E101 i E111.

Wysokość składki liczona jest procentowo od dochodu:

Dodaj komentarz