Komu przysługuje Kindergeld ?

Komu przysługuje Kindergeld ?


Kto otrzymuje świadczenie rodzinne z Niemiec, czyli popularny Kindergeld, jeśli w tym samym domu mieszkają zarówno dziadkowie dziecka, jak i rodzice ? Czy osobą uprawnioną do otrzymania dziecka będzie dziadek lub babcia, czy też może ojciec lub matka ?
Dla wielu rodzin w Polsce sytuacja jest naprawdę skomplikowana. Załóżmy, że obydwoje rodzice dziecka wprawdzie mieszkają w Polsce, ale pracują w Niemczech przez praktycznie cały rok, a faktyczną opiekę nad dziećmi w Polsce sprawują babcia i dziadek. Komu przysługuje Kindergeld ? – czy rodzicom dziecka, czy też opiekunom dziecka, jakimi są dziadkowie ?
Ilekroć to w polskich domach dochodzi do kuriozalnej sytuacji, że w gospodarstwach domowych zamieszkałych przez 3 pokolenia – dziadków, rodziców i dzieci – zarówno dziadek, jak i ojciec pracują w Niemczech. Z tego ojca prawie w ogóle nie ma w Polsce i rzadko przyjeżdża na odwiedziny, a dziadek przyjeżdża regularnie co tydzień na weekend i opiekuje się wnukami zastępując im ojca.
Wyjazdy zarobkowe zagranicę spowodowały wiele takich problemów – także natury prawnej. No bo dla członków trzypokoleniowej rodziny temat tak arcyciekawy, jak jednocześnie arcytrudny. Sąd Finansowy w Landzie Saksonia zajął się jednak wykładnią prawa, dzięki czemu już wiemy, kto może pobierać Kindergeld na dziecko w przypadku, gdy dziadkowie wychowują wnuki.
Fakt, iż dziadkowie zajmują się wychowaniem wnuków i troszczą się o ich byt finansowy i egzystencję nie oznacza jeszcze w prawie niemieckim, iż dziadkowie automatycznie przysposobili wnuki. Tak naprawdę prawnymi opiekunami dzieci są nadal rodzice i to niezależnie od tego ile czasu dziadkowie poświęcają na wnuki i ile pieniędzy łożą na ich utrzymanie. Jeżeli zatem w jednym domu mieszkają trzy pokolenia, to prawo do otrzymania świadczenia pieniężnego w postaci niemieckiego Kindergeld mają rodzice

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s